SH 141 Ml over East Creek
Fair Condition73 years old540 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 31.9 Mi NE Of Gateway |
| Carries | SH 141 Ml |
| Crosses | East Creek |
| Coordinates | 38.85529, -108.53121 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 174.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-02-K |