SH 65 Ml over Gunnison River
Fair Condition46 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Delta |
| Location | 5 Mi E Of Delta |
| Carries | SH 65 Ml |
| Crosses | Gunnison River |
| Coordinates | 38.77231, -108.00274 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 317.9 ft (96.9 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1259.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-04-M |