SH 92 Ml over Up Rr (highway Overpass)
Good Condition9 years old4,100 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Delta |
| Location | 14.2 Mi NE Of Delta |
| Carries | SH 92 Ml |
| Crosses | Up Rr (highway Overpass) |
| Coordinates | 38.79703, -107.82789 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 562.7 ft (171.5 m) |
| Max Span | 144.4 ft (44 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 2246.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,100 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-05-Z |