SH 92 Ml over N Fk Gunnison River
Good Condition60 years old2,900 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Delta |
| Location | 0.3 Mi SE Of Hotchkiss |
| Carries | SH 92 Ml |
| Crosses | N Fk Gunnison River |
| Coordinates | 38.79646, -107.71099 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 278.5 ft (84.9 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 883.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,900 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-06-A |