County Road 36 over Fort Lyon Storage Canal
Poor Condition66 years old10 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 4 Mi NW Of Timber Lane RD |
| Carries | County Road 36 |
| Crosses | Fort Lyon Storage Canal |
| Coordinates | 38.21308, -103.41755 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 113.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-36-35-39-218 |