Canal Road over Fort Lyon Canal Sluice
Good Condition56 years old238 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | In City Of North La Junta |
| Carries | Canal Road |
| Crosses | Fort Lyon Canal Sluice |
| Coordinates | 38.00433, -103.54461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Width | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Area | 261.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 238 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTCAN-29-24-219 |