Irr# SH 160 Ml over Draw
Fair Condition65 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Montezuma |
| Location | 7.4 Mi NE Of New Mexico S |
| Carries | Irr# SH 160 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 37.04361, -108.91771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 194.7 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-01-F |