Irr# US 160 Ml over San Juan River
Fair Condition65 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Montezuma |
| Location | 0.2 Mi No Of New Mexico S |
| Carries | Irr# US 160 Ml |
| Crosses | San Juan River |
| Coordinates | 37.00148, -109.03271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 605.6 ft (184.6 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1919.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-01-G |