Irr# US 491 Ml over Indian Creek
Fair Condition67 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Montezuma |
| Location | 0.6 Mi N Of New Mexico |
| Carries | Irr# US 491 Ml |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 37.00712, -108.74825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 93.5 ft (28.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 296.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2018) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-02-B |