Irr# US 160 Ml over Navajo Springs Creek
Fair Condition65 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Montezuma |
| Location | 17 Mi NE Of New Mexico S. |
| Carries | Irr# US 160 Ml |
| Crosses | Navajo Springs Creek |
| Coordinates | 37.08135, -108.75223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.7 ft (42.9 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 446.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-02-C |