I - 20 East over Opo Madrid BLVD
Fair Condition52 years old22,755 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | I20 * Oporto BLVD |
| Carries | I - 20 East |
| Crosses | Opo Madrid BLVD |
| Coordinates | 33.53444, -86.72139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.1 ft (73.5 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 911.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,755 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011067 |