Irr# SH 140 Ml over La Plata River
Fair Condition68 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 9 Mi North Of Red Mesa |
| Carries | Irr# SH 140 Ml |
| Crosses | La Plata River |
| Coordinates | 37.20041, -108.07844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 259.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-04-A |