Irr# SH 151 Ml over Los Pinos River
Good Condition21 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | In Ignacio |
| Carries | Irr# SH 151 Ml |
| Crosses | Los Pinos River |
| Coordinates | 37.11496, -107.62976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 123.7 ft (37.7 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 1264.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-06-AB |