SH 151 Ml over Devil Creek
Fair Condition46 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 5.3 Mi NW Of Allison |
| Carries | SH 151 Ml |
| Crosses | Devil Creek |
| Coordinates | 37.07792, -107.53250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 134.5 ft (41 m) |
| Deck Area | 282.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2007) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-06-AF |