US 160 EB Ml over Wildlife Crossing/drain
Good Condition11 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | La Plata |
| Location | 23.8 Mi E Of Jct US 550 |
| Carries | US 160 EB Ml |
| Crosses | Wildlife Crossing/drain |
| Coordinates | 37.22643, -107.68840 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 171.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P-06-AN |