Hellstrom Road over Farm River
Fair Condition46 years old1,004 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 300 E Of RT 100 |
| Carries | Hellstrom Road |
| Crosses | Farm River |
| Coordinates | 41.31269, -72.84769 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 667.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,004 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04909 |