John Wood Road over Pinkston Creek
Fair Condition50 years old20 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Elmore |
| Location | Sec 33 T20n R18e |
| Carries | John Wood Road |
| Crosses | Pinkston Creek |
| Coordinates | 32.67500, -86.27333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 147.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011584 |