Andrasko Road over Beacon Hill Brook
Fair Condition76 years old269 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 500 Ft E Of Route 8 |
| Carries | Andrasko Road |
| Crosses | Beacon Hill Brook |
| Coordinates | 41.46844, -73.05012 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 112.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 269 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04919 |