Chamberlain Drive over Means Brook
Fair Condition48 years old773 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 1.1 Mi West Of Route 108 |
| Carries | Chamberlain Drive |
| Crosses | Means Brook |
| Coordinates | 41.31324, -73.15429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 109.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 773 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04927 |