Barker Mill Road over Barker Mill Creek
Fair Condition50 years old51 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Geneva |
| Location | 8 Miles S.w.of Samson |
| Carries | Barker Mill Road |
| Crosses | Barker Mill Creek |
| Coordinates | 31.01728, -86.10395 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 32.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011586 |