Joan Harris RD over Bull Branch
Fair Condition50 years old16 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 2.2 Mi S County RD 96 |
| Carries | Joan Harris RD |
| Crosses | Bull Branch |
| Coordinates | 31.07349, -88.04722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 6.2 ft (1.9 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 94.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011587 |