Beaver Dam Road over Pumpkin Ground Brook
Fair Condition61 years old470 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.8 M North Of Route 15 |
| Carries | Beaver Dam Road |
| Crosses | Pumpkin Ground Brook |
| Coordinates | 41.24865, -73.13858 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 101.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04944 |