Whippoorwill La #1 over Pumpkin Ground Brook
Good Condition12 years old905 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.5 M N Of RT 110 & 113 |
| Carries | Whippoorwill La #1 |
| Crosses | Pumpkin Ground Brook |
| Coordinates | 41.22571, -73.12304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 113.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 905 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04945 |