Harbor Road over Mill River
Good Condition99 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 400 Ft South Of US RTE 1 |
| Carries | Harbor Road |
| Crosses | Mill River |
| Coordinates | 41.13756, -73.27464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 83.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 04950 |