Cemetery RD over Scarbo Creek
Fair Condition50 years old52 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.8 Mi N US HWY 98 |
| Carries | Cemetery RD |
| Crosses | Scarbo Creek |
| Coordinates | 30.85166, -88.38755 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 398.2 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011588 |