Duck Farm Road over Mill River
Good Condition3 years old2,270 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.1 Mi No Of Hunter Road |
| Carries | Duck Farm Road |
| Crosses | Mill River |
| Coordinates | 41.16543, -73.27006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 298.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,270 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04953 |