Morehouse HWY #1 over Mill River
Poor Condition56 years old1,930 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | At Jct Of Canterbury Lane |
| Carries | Morehouse HWY #1 |
| Crosses | Mill River |
| Coordinates | 41.20278, -73.25472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 192.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,930 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04954 |