Lower Dublin Road over Creek
Good Condition50 years old250 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Montgomery |
| Location | 1.2 Mi SE Dunbar School |
| Carries | Lower Dublin Road |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 32.03636, -86.19878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 59.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (1988) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011589 |