Kent Road over Norwalk River
Fair Condition70 years old3,050 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 100 Feet West Of Route 7 |
| Carries | Kent Road |
| Crosses | Norwalk River |
| Coordinates | 41.16370, -73.41940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 176.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,050 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04979 |