James Street over Silvermine River
Good Condition70 years old10,506 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.2 Mi South Of Perry AVE |
| Carries | James Street |
| Crosses | Silvermine River |
| Coordinates | 41.13600, -73.43452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 289.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,506 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04989 |