Haley Bottoms RD over Lost Creek
Fair Condition50 years old80 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Walker |
| Location | 1 Mile W Kansas |
| Carries | Haley Bottoms RD |
| Crosses | Lost Creek |
| Coordinates | 33.90000, -87.56667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 58.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (1991) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011592 |