Andrews Drive over Goodwives River
Fair Condition64 years old1,090 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 200 So. Of Old King Hywy |
| Carries | Andrews Drive |
| Crosses | Goodwives River |
| Coordinates | 41.07183, -73.47069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 59.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,090 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04994 |