River Road over Quanduck Brook
Good Condition43 years old409 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Windham |
| Location | 0.5 Mi East Of Main ST |
| Carries | River Road |
| Crosses | Quanduck Brook |
| Coordinates | 41.72266, -71.82278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 92.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 409 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04996 |