Lakeview Avenue over Five Mile River
Good Condition69 years old1,225 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | Jct Of Mill Port Avenue |
| Carries | Lakeview Avenue |
| Crosses | Five Mile River |
| Coordinates | 41.14476, -73.48432 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 132.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,225 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05000 |