Industrial Park RD over Mattabesset River
Good Condition43 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Middlesex |
| Location | 0.2 Mi South Of Route 372 |
| Carries | Industrial Park RD |
| Crosses | Mattabesset River |
| Coordinates | 41.60261, -72.70811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Area | 704.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05006 |