West Glen Drive over Mianus River
Fair Condition62 years old610 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 250 West Of Westover RD |
| Carries | West Glen Drive |
| Crosses | Mianus River |
| Coordinates | 41.07449, -73.57622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 240 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05010 |