Davis Avenue #2 over Indian Harbor
Good Condition4 years old7,215 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | .5 Mi S Of Exit 4 I-95NB |
| Carries | Davis Avenue #2 |
| Crosses | Indian Harbor |
| Coordinates | 41.02117, -73.61407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 47.2 ft (14.4 m) |
| Max Span | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 191.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,215 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05012 |