Simpaug Turnpike over Saugatuck River
Fair Condition70 years old895 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | East Of Railroad Station |
| Carries | Simpaug Turnpike |
| Crosses | Saugatuck River |
| Coordinates | 41.32443, -73.43527 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 53.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 895 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05022 |