Gilbert LN over Mill Creek
Fair Condition89 years old56 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Colbert |
| Location | Gilbert LN N Natchez Tr |
| Carries | Gilbert LN |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 34.78945, -87.99998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 40.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001569 |