Co RD 2 over Little Turkey Creek
Good Condition50 years old260 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Wilcox |
| Location | 6.7 Miles E.on Rte.2 |
| Carries | Co RD 2 |
| Crosses | Little Turkey Creek |
| Coordinates | 31.85783, -87.00378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 85.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 260 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011595 |