Walnut Tree Hillrd over Pootatuck River
Good Condition88 years old184 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 300 Ft North Of SR 816 |
| Carries | Walnut Tree Hillrd |
| Crosses | Pootatuck River |
| Coordinates | 41.43751, -73.27018 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 223.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 184 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05028 |