Poverty Road over Pomperaug River
Fair Condition59 years old4,551 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | 0.6 Mi West Int S.main ST |
| Carries | Poverty Road |
| Crosses | Pomperaug River |
| Coordinates | 41.48114, -73.22522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 194.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,551 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05029 |