Long Meadow Road over Long Meadow Pond
Good Condition15 years old1,648 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | Over Long Meadow Pond |
| Carries | Long Meadow Road |
| Crosses | Long Meadow Pond |
| Coordinates | 41.49931, -73.12449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 98.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,648 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05035 |