Eagle Street over Naugatuck River
Poor Condition70 years old3,067 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | New Haven |
| Location | Jct Of Eagle ST & SR 847 |
| Carries | Eagle Street |
| Crosses | Naugatuck River |
| Coordinates | 41.53632, -73.03647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 662.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,067 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05039 |