Al - 3 (us 31) over 5 Mile Creek
Fair Condition50 years old21,130 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | US 31 * 5 Mile Ck |
| Carries | Al - 3 (us 31) |
| Crosses | 5 Mile Creek |
| Coordinates | 33.59000, -86.80361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 103.7 ft (31.6 m) |
| Deck Area | 2177.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,130 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011596 |