Bent Creek RD over Moores Mill Creek
Fair Condition50 years old14,538 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lee |
| Location | 0.2 Mi SE I-85 |
| Carries | Bent Creek RD |
| Crosses | Moores Mill Creek |
| Coordinates | 32.60230, -85.42660 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 207.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,538 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011600 |