Jacks Bridge Road over Weekeepeemee River
Fair Condition57 years old772 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 0.1 Mile West Of Route 47 |
| Carries | Jacks Bridge Road |
| Crosses | Weekeepeemee River |
| Coordinates | 41.55765, -73.21543 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 177.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 772 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05062 |