Chohees Trail over Weekeepeemee River
Fair Condition57 years old126 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 2 Mi N Of Int Of 47 & 132 |
| Carries | Chohees Trail |
| Crosses | Weekeepeemee River |
| Coordinates | 41.60454, -73.22514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 180.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 126 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05064 |