Little River Road over Snake Bayou
Fair Condition50 years old2,501 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.5 Mi W SR 188 |
| Carries | Little River Road |
| Crosses | Snake Bayou |
| Coordinates | 30.40700, -88.25700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 108.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,501 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011601 |