US 80 Wbl over Big Swamp Creek
Fair Condition50 years old4,275 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lowndes |
| Location | 5.5 Mi.w.of Lowndesboro |
| Carries | US 80 Wbl |
| Crosses | Big Swamp Creek |
| Coordinates | 32.26684, -86.69407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 590.9 ft (180.1 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 2305.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,275 (2013) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011603 |